Scroll Top

Guatemala Kahvesi

Yeni bir kahve çuvalın açıldığındaki ilk koku, elimize aldığımızdaki yoğunluk hissi, sipariş öncesindeki kahvenin karne bilgileri, bir de kavrulması bizi her daim heyecanlandırmaktadır. Hele ki kavurup demlediğimiz de tatları, aromaları, lezzetini ortaya çıkardığımızda demeyin keyfimize. Kahve fincanından fındık, çikolata, karemel, turunçguller aroması-tadı-kokusu duyabileceğiniz Guatemala Kahvemizi sizlere tanıtmak istiyoruz.

Guatemala Kahvenizi Nasıl İstersiniz ?

Komşularımızın Guatemala kahvesini telaffuz etmesi bize ayrı bir keyif vermektedir. Guelamata, Gulemata, Gutleama, versiyonlarını çokça duymuşuzdur. Ama bu bile kahvemizin ne kadar sevildiğinin bir kanıtıydı. İş yerimizde kahve almak isteyenlere ilk sorumuz şu olmaktadır. Nasıl bir kahveden hoşlanıyorsunuz? Sert içimli veya orta sertlik, yumuşak içimli tercihler olabiliyor. Daha sonra ikinci sorumuz geliyor nasıl demleyeceksiniz? French Press, V60, Makine veya Türk kahvesi? Bu geniş aralıktaki tercihlerde çoğunlukla Guatemala kahvesi seçilmektedir. Yumuşak içimli, aromatikçe zengin, hem filtre hem de Türk kahvesine uygun öğütülüp demlenebiliyor. Kahvemizin tadım puanı da, nitelikli kahve sınırlarına (80/100 puan) dayanmıştır.

Kahve Kavurma Dereceleri

Guatemala Kahvesi Bilgileri

Guatemala kahvesi bilgilerine bakalım. SHB (Strictly Hard Bean) kahvenin 1350 metrenin üzerindeki bir rakımda yetiştirildiğini belirtir. Kesinlikle sert çekirdek anlamına gelmektedir. Bu yükseklikte yetişen kahve çekirdeklerinin yavaş yavaş olgunlaştığı ve yoğun tatlar içerdiği düşünülmektedir. Daha düşük yükseltilerde yetişen kahvelere göre daha pahalıya satılmaktadır.

Fındık çikolata ve karamel tatlarıyla Çok dengeli ve gövdeli bir kahve. Hoş ve zengin aromaların olduğu, Parlak sitrik asiditedir. Bu asidite yüksek kesimlerde yetişen kahvelerde limon, greyfurt, portakal notalarını hissettirir. Filtre kahve demlemekle beraber klasik Türk kahvelerinin de demlenebileceği bir kahvedir.

Bölge: Antigua Guatemala, Sacatepequez

Yükseklik: 1450-1800 m

Varyete: Catuai, Bourbon

Elek no: 16-17

Hasat dönemi: Kasım ile Mart ayları arası

Dünyanın En İyi Kahvesinin Tadına Bakmalısınız

Antigua tarzı kahveler, en çok bilinen adıyla “Las Capuchinas” markasıyla Antigua Guatemala bölgesini işaret eder. Dünyanın en iyi kahvelerinden olan kahvemiz, Antigua bölgesi kahvelerinin özel bir harmanlanmış halidir. Yakınlardaki volkanik üç yanardağdan oluşan, volkanik kökenli plantasyon toprağı mineraller ve besinler açısından zengindir. Bu da Antigua kahvesinin eşsiz lezzetini ortaya çıkarır.

Kahve olgunlaştığında özenle toplanır ve seçilir ve Antigua’nın eteklerinde bulunan kahve işleme tesislerine götürülür. Tarihten bir not.; Antigua Guatemala 1776 depreminde hasar görene kadar ülkenin başkentiydi. Efsaneye göre o zamanki küçük başkent, kraterlerin altında sulara gömüldü. Yanardağın adı da buradan geldiği söylenmektedir; Volkano-Water

Dünya Kahveleri Seti

Guatemala Kahvesi İçin Kavurma Yöntemi

Buraya kadar elde ettiğimiz bilgiler bizim kahvemizi nasıl kavurmamız gerektiğinin yol haritasıdır. Aromatik tatları kaybetmeden, çok asidik olmayan ama kahvemizin canlılığını kaybetmeyecek bir kavurma profili seçmemiz gerekiyor. Kahvenin çok yoğunluğu veya az yoğun yapısı makinemize ilk giriş sıcaklığını belirliyor. Daha sonra yükleme sıcaklığı, hızı, kavrulma süresinin uzunluğu hep baştaki tat profillerinin ortaya çıkarılması için dikkatlice seçilmektedir. Bazen iş yerimizde gözlemlemişsinizdir, bizim tatlı telaşlı hallerimizi. Hızlıca size cevap verip, veya servis yapıp makinemizin başına geçmemizi. Çünkü biliriz ki kahvenin çıkarılma sırasındaki her saniye bizim için çok değerlidir, değişimler anlık olup, doğru zamanda kahvemizi boşaltmalıyız.

Artık sizler de biliyorsunuz ki; kahvemiz kavrulur kavrulmaz satışa çıkmıyor. Sebebi en az 48 saatlik CO2 çıkışı için dinlendirilmeli. Bunu yapmazsak, ekşilik tadı sizi rahatsız eder, filtre kahveler için 48 saatlik süre, espresso kahveler için 5-7 güne çıkmaktadır. Sizlere her zaman taze kavrulmuş kahve tedarik etmek için, satışlarımız takip edilmekte ve kavurma planlarımız ona göre yapılmaktadır.

Guatemala ile ilgili birkaç not daha ilave edip sohbetimizi tamamlayalım. Yaklaşık nüfusu 15 Milyon olan, fakir ama geleceğe umutla bakan bir ülkenin ihracatını % 9’unu kahve oluşturmakta ve sizler de bu güzel kahveyi içmek isterseniz Yongacı’ya ya da online siparişe bekleriz. Paket veya demlenmiş; fark etmez.

Afiyet olsun.

Mustafa Yongacı

Kapak Fotoğrafı : ©️Ahmet Kılıç

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın

Sipariş Ver
1
Kahve Sipariş Hattı
Merhaba,
WhatsApp ile kahve siparişi verebilirsiniz.