Scroll Top

Kahveli Sağlık

Kahvenin sağlığa etkileri uzun yıllardır binlerce kişinin takibiyle araştırılıyor.  Kısaca şunu belirtebilirim ki: her türlü nedenlerden ötürü kahve içenlerin %16 ‘sı içmeyenlere göre daha uzun yaşıyor. Lafı fazla uzatmadan kısa bilgiler ile kahvenin bilinen faydalarını anlatayım.

SİNDİRİM SİSTEMİ

Kahvenin en iyi bilinen faydalarından birisi sindirimin hızlanmasıdır. Yemekten bir saat sonra içilen kahve hazmı kolaylaştırır. Bununla birlikte kahve içenlerde kolon kanseri %25 bağırsak kanseri %45 daha az görülüyor.

KİLO VERMEK

Kilo almanın sadece çok yemekten olmadığını artık biliyoruz. Bedenimiz leptin denen bir hormonu az salgıladığında da yağ depolamaya başlar ve kilo alırız. Kahve bu hormonun salgılanmasını sağladığı için kahve içenler diyet ya da egzersiz yaptığında etkisini daha çabuk görürler. Doğal olarak da çok dikkat etmeden beslenseler bile kilo almazlar.

BEYİN HASTALIKLARI

Kahvenin beyne olan olumlu etkileri yine çok bilinen bir şey. Metabolizmayı hızlandırdığı için beyin hücreleri arasındaki iletişimde hızlanır. Nedeni henüz kesin olarak bilinmese de kahve alzheimera neden olan beta amiloid birikmesini engelliyor. Günde 4-5 fincan kahve içenlerde alzheimer hastalığı riski oldukça düşüyor. Yeni nöronların oluşmasını sağlarken dikkati ve konsantrasyonu artırır. Bu da kazaların önlenmesi neticesinde yaralanma ve ölümlerin önüne geçilmesine  neden olduğu anlamına gelmektedir. Parkinson hastalığını %25 geriletebiliyor olması da dikkat çekici.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Belki de kahvenin en önemli özelliği bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bu nedenle erken ölümleri azaltıyor. Vücudun virüs ve bakterilerle savaş gücünü arttırıyor.

KALP DAMAR ŞEKER

Kardiyoji doktorlarının sıklıkla yasakladıkları kahvenin aslında zararlı olmadığı ortaya çıktı. Ritm bozukluğuna neden olduğu düşünülen kahvenin aksine faydası olduğu belirtiliyor. Yüksek tansiyonu olanlar dikkatli olmalılar. Kahvenin kan şekerini düşürücü etkisi vardır. Şeker hastaları fazla içmemek ve şekersiz olmak şartıyla kahve içebilirler.

Bunların haricinde kahve iyi bir antioksidandır. Cilde iyi gelmekle birlikte cilt kanserine yakalanma riskini azaltır. Safra taşını ve sirozu engeller.  Özellikle kadınlarda depresyonu engeller. Doğal bir ağrı kesicidir.

KAHVEYİ ZARARLI YAPANLAR

Şeker:

Kahve oldukça faydalı ve dünyanın en sevilen içeceği. Bununla birlikte birçok yanlış yöntem ve katkı kahveyi zararlı yapıyor. Şeker başlıca zararlı maddedir. Özellikle kalp, şeker, kilo ve sindirim sorunları yaşayanların kahvelerini şekersiz tüketmeleri gerekmektedir.

Süt tozu:

Krema ya da süt tozu olarak kahveye katılan toz kimyasal ve son derece zararlı bir maddedir. Sütün hızla buharlaştırılıp kalan yanık parçaları titanyum dioksit gibi hücre parçalayan bir boya ile beyazlaştırılması ve yine çeşitli kimyasallarla tatlandırılması sonucu elde edilir. Ciddi bir kanserojendir.

Tatlandırıcılar:

En yaygın ve en masum olanı mısır şurubu ile yapılır. Genetiği ile oynanmış tatlı mısır tanlerinden elde edilen şurup tehlikeli ölçüde civa barındırmaktadır.

Hazır Kahveler:

Adına kahve denmesi bile bir yanlış. Kimyasal maddelerle sıcak suda çözünmesi sağlanan ve içindeki kahve miktarı şüpheli olan hazır Kahveler tek başlarına bir kanserojendir.  Süt tozu ve tatlandırıcılarlarla birlikte üçü bir arada olur.

Sigara:

Kahveye katılmasa da yanında içilen en ölümcül şey ise sigaradır. Hatta kahve içerken yanınızdaki eğer sigara içiyorsa aynı tehlike sizin içinde geçerli olmaktadır. Unutmayın ki her yıl sigara içenlerin yanında duran bir milyon insan bu nedenle hayatını kaybetmekte.

DAHA FAYDALI KAHVELER

Kahve tek başına müthiş bir içecek olsa da şekerli ve sütlü sevenlere  ya da kahveyi acı bulup içemeyenlere kahveyi daha da faydalı ve damak zevklerine daha uygun hale getirmeyi sağlayacak bazı önerilerimiz var.

Tarçın:

Kahvenizi hazırlarken katacağınız biraz (çay kaşığının ucu ile) tarçın daha yumuşak bir kahve içmenizi sağlarken kilo vermenize de yardımcı olur. Dilerseniz gerçek süt ile de içebilirsiniz.

Kakule:

Arapların kahvelerinde olmazsa olmazlarından kakule  hem kafeinin etkisini azaltır hem de faydalarını çoğaltır. Lezzeti mi orası kişiye göre değişir. Denemek isterseniz 3-4 tane kakuleyi cezvenize bırakmanız yeterli.

Hindistan Cevizi:

Bazıları kahvesine bir çay kaşığı tereyağı koyarak içmeyi tercih edebilir ama benim kulağıma çok sevimli gelmiyor. Öte yandan kahveyi yumuşatan lezzetini değiştiren hindistan cevizi yağı denenebilir. Üstelik metabolizmayı hızlandıran ve bağışıklığı arttıran etkiye sahip.

Limon Kabuğu:

Birçoğunuz yüzünüzü ekşitmiş olmalısınız ama kahvenin acılığını aldığını hatta tatlandırdığını belirtmeliyim.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın

Sipariş Ver
1
Kahve Sipariş Hattı
Merhaba,
WhatsApp ile kahve siparişi verebilirsiniz.