Scroll Top

Tiryakinin öyküsü

Kahvenin lezzetini etkileyen o kadar çok etken var ki sevdiğimiz bir tadı sürekli yakalamak zor oluyor.
Hangi ülkenin, hangi kahve çekirdeklerini tercih ediyorsunuz?
Siz hep aynı kahve çekirdeklerini alsanız da lezzet aynı olmayabilir. Bu yıl aynı çiftliğin aynı kahve çekirdekleri iklim farklılıkları nedeniyle değişebilir ya da böcek hastalık gibi nedenlerle bozulma yaşayabilir. Ya da kullandığınız ekipmanın temizliği su ya da su orantısındaki küçük farklılıklar tadı değiştirebilir.

EN BÜYÜK ETKEN

Kahvenin lezzetine etki eden en büyük etken ise kavurma şeklidir. Aynı kavurma şeklini korumak için saat, kronometre ya da timer kullanmak bir anlam ifade etmez. Çünkü havanın sıcaklığı, fırının sıcaklığı ateşin ayarı değişir. Bu da dakika saymakla değil kahve kavurucusunun yani tahmisin iyi bir gözlem yapması ile mümkün olur.
Az kavrulmuş, orta kavrulmuş, koyu kavrulmuş ya da çok koyu kavrulmuş kahve çekirdeklerinin rengini, sesini, kokusunu takip ederek ayırt edebilir.
Bizim en sevilen ve dolayısıyla en çok satılan ikinci kahvemiz Tiryaki kahvesidir. Bu kahve uluslararası kahveci terminolojisinde City roast plus diye isimlendirilen kıvamda kavrulur. Brezilya’nın üç farklı çekirdeği ile Kolombiya çekirdeklerini harmanlayarak hazırladığımız bu kahve farklı aroması ve güçlü tadıyla dikkat çekiyor.

KAVURMA BAŞLIYOR
Fırın ısısı yeterli seviyeye gelince özel harman çekirdekler fırına alınmaya başlar. Kahve çekirdekleri kavrulurken mısır gibi çıtlar. Bu çıtlamaların ilkine first crack deriz. Bu aşamaya gelmeden önce iç yapısı katmanlı olan kahve çekirdeklerinin içinin de iyi pişebilmesi ve aromasının ortaya çıkması için dönüm noktası (turn point) beklenir. Bu aşamadan sonra tahmis çok dikkatli olmalıdır saniyeler içinde kahve çekirdekleri değişmektedir. İkinci çıtlamalar (Second crack) başladığında bizim standart Tiryaki rengine ulaşması beklenir. Orta ölçekli bir fırında artık her 10 saniyede bir değişim yaşanmaktadır. Kahvenin yağları yüzeye çıkmaya başladığında artık Tiryaki kahvesi hazırdır. Biraz sert kahve içmek isteyenler için hazırlanan Tiryaki çekirdekleri soğutma bölümüne alınır. CO2 Salınımı için bir kaç gün dinlendirilirler. Son olarak en ince (super fine) ayarda öğütülmek için hazırdırlar.

FİNCANLAR HAZIR MI?

Kahve kavurma miktarına ters orantılı olarak köpük (krema) miktarı azalır. Bu nedenle Tiryaki kahvesi orta kavrulmuş kahveye göre daha az köpürür. Tazeliğinden şüphe etmeyin yani. Dibi geniş ağzı dar fincanlarda afiyetle içebilirsiniz.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın

Sipariş Ver
1
Kahve Sipariş Hattı
Merhaba,
WhatsApp ile kahve siparişi verebilirsiniz.