Scroll Top

Benim Garip Alışkanlığım

.

 İlginç kahve öyküleri ararken ünlü bir deginin saçma diyebileceğim bir takım hikayelerini okuduktan sonra başka sitelere doğru surf yapmaya devam ettim. Sonunda dikkat çekici bir şey buldum. Müthiş bir hikayeye denk gelmiştim. Amerikalı bir çift TLC kanalında yayınlanan My Stange Addiction (Benim Garip Bağımlılığım) adlı programın konuğu olmuşlardı. Adından da anlaşıldığı gibi program garip alışkanlıkları olan insanları konuk ediyordu. Bu programı izleyenlerin mideleri sağlam olmalı. Çünkü programa konuk olan kişiler gerçekten çılgınca şeyler yapıyorlar. Bir çoğunun yediği şeyleri duymak bile istemezsiniz. Ancak bu programda seyretmeniz mümkün. Benim dikkatimi çeken bu çift hergün litrelerce kahve tüketiyordu ancak bildiğimiz yollardan değil !

Kahve lavmanı mı ?


Mike and Trina kendilerine kahve lavmanı yapmaya alışmışlar. Söylediklerine göre ayda 100 Okka (128,30 kg) kahve tüketiyorlarmış.  Bu çılgın alışkanlıkları aslında bir sağlık sorunu gidermek için başlamış. Trina sindirim sistemindeki rahatsızlıktan kurtulmak için bir çok yöntem denemiş. Doktorların tedavileri, tavsiye edilen yöntemler bir sonuç vermeyince bir şekilde öğrendiği kahve lavmanını denemiş. Sonunda derdine derman bulabilmiş.

Türk Kahvesi Nasıl Pişirilir ?
Tarihi içeceğimiz; Türk Kahvesi.

Yeni değil

Lavman tıpta kullanılan bir yöntem.

Kahve Çekirdeği Seçimi

Türk Kahvesi için lezzet kahve çekirdeğini seçmekle başlar. Ya tek tür olarak ya da Yongacı’nın meşhur özel harmanını tercih edebilirsiniz.  Harmanların avantajı her türün iyi olduğu bir özellik sayesinde kahve keyfiniz mükemmelleşir.

TÜRK KahveSİ Kavurma

Kahveyi kavurmak özen ve bilgi isteyen bir iştir. Eskiden ninelerimizin kahve kavurma tavaları varmış. Tabii bu devirde buna vaktimiz yok hazır kavrulmuş alıyoruz. Yongacı Kahvesi üç kavurma seçeneğiyle kahve sevenleri memnun ediyor. Normal, Tiryaki ve Koyu Tiryaki olarak damak zevkinize uygun birini seçebilirsiniz.

Kahve Öğütme Dereceleri

Türk Kahvesi en ince (pudra gibi) öğütülen kahvedir. Öğütülme boyutu da kahvenin lezzetini etkiler. Eğer evde kendiniz öğütmüyorsanız dikkat etmeniz gereken şey öğütülmüş olarak aldığınız kahvenin günler hatta saatler içinde aromasını kaybetmeye başlamasından dolayı kısa sürede tüketmektir. Taze kahvenin aroması yoğun, köpüğü bol olur.

Kahve Cezvesi Nasıl Olmalı ?

Bakır cezve çabuk ısınıp, çabuk soğuduğu için uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Çünkü kahvenin ne kadar piştiğini kontrol etmek gerekiyor. Yoksa çelik, cam, seramik cezveler olabilir alüminyum ve emaye asla kullanmayın. Bu lezzet için değil sağlığınız içindir. Özellikle beyin sağlığı için.

Kahvede Suyun Önemi

Su da çok önemli zira kahvenin büyük çoğunluğu sudan oluşur. Ph 7 olan sular tavsiye ediliyor. İyi bir içme suyu da kullanabilirsiniz. Su derken bazı fabrikasyon sular olmasın. Onların yerine normal şebeke sularını tercih edebilirsiniz.

.embed-container { position: relative; padding-bottom: 56.25%; height: 0; overflow: hidden; max-width: 100%; } .embed-container iframe, .embed-container object, .embed-container embed { position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; height: 100%; }

İdeal Kahve Suyu Sıcaklığı Ne Olmalı ?

Suyun sıcaklığı da tam bir muamma olmuştur. Bazıları “En iyi” kahve tariflerinde ısrarla soğuk su kullanılırken. Başka bir grup ise sıcak su kullanmayı tavsiye ediyor. Sorunu şöyle çözüme kavuşturdum. Dünya Türk Kahvesi şampiyonlarının ortak kararları: Türk kahvesi çok ince olduğu için ateşe çok maruz kalması iyi değil. İstenmeyen yağları ve fazlaca kafeini ortaya çıkartıp kahveyi acılaştırır. Bu nedenle ısıtılmış su ile karıştırmak gerekiyor.

Türk Kahvesi Nasıl İçilir ?

Şekersiz içmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Şeker hem kahvenin aromasını bozuyor hem de sağlığa zararlı.  Birkaç kez şekersiz içerseniz umarım bir daha şekerli içmek istemezsiniz.

Türk Kahvesi Fincanı Nasıl Olmalı ?

Fincan ise dibi geniş ağzı dar olmalı. Nedeni Türk kahvesinin telveli olması. Telve bir an önce dibe çöküp ağza gelmesin diye. Fincanın soğuk olması da diğer ilginç bir detay yükselen kahvenin ıssının hızla düşmesi isteniyor. Çünkü kahvenin tadı en güzel 65 c derecede algılanıyor. Yani fincana konan kahve 1-2 dakika da orada dinlenmeli.

Kahve Nasıl Pişirilir ?

Önce ayrı bir bardak içine 9 gr kahve (tepeleme bir tatlı kaşığı) konur. Üzerine bir fincan ısıtılmış (65 c) su ilave edilir.  Biraz karıştırılır. Cezveye dikkatlice dökülür. Çünkü cezveye sıçrayan kahveler ocakta yanarak kahvenin tadını bozar. Kahve ocağında orta ateşte 2 dakika pişirilir. Pişirirken kesinlikle karıştırmayın kenarlara bulaşan kahve yanar. Bir de kahvenin tadını bozacak yağlar ortaya çıkabilir.

Bazılarımız bunca detayı gereksiz görebilir ancak unutmayın ki bir fincan içindeki kahve için küçük bir fark büyük bir etkiye neden olur. Ayrıca her şefin her ustanın her sanatçının bizlere muhteşem gelen eserlerindeki sır fark edilmeyecek kadar küçük detaylardır.  Bu detayları fark edebilseydik sanatçı ya da gurme olabilirdik.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın

Sipariş Ver
1
Kahve Sipariş Hattı
Merhaba,
WhatsApp ile kahve siparişi verebilirsiniz.